Достапни линкови

УНХЦР: Грција не смее да затвора малолетници без придружба


Агенцијата за бегалци на Обединетите нации ја критикува Грција за задржувањето 140 млади мигранти во камп за притвор на островот Лезбос. УНХЦР вели дека малолетниците, најголем дел од нив Авганистанци, не смеат да бидат притворени без придружба.
Канцеларијата на Високиот претставник за бегалци на Обединетите нации, претходно, побара од Грција да престане да ги сместува децата и луѓето што бараат азил во кампови за притвор.
XS
SM
MD
LG