Достапни линкови

Јушченко- членство во НАТО за заштита на идентитетот на Украина


Претседателот на Украина Виктор Јушченко го промовираше можното членство на земјата во НАТО за време на официјалната посета на Генералното Собрание на Обединетите нации во Њујорк. Во своето обраќање Јушченко го опиша украинското членство во Алијансата како заштита на идентитетот на земјата, додавајќи дека Украина од 1917 до 1991 година шест пати прогласуваше независност.
XS
SM
MD
LG