Достапни линкови

Засилена активност на набљудувачите од ЕУ во Грузија


Набљудувачите од Европската унија во Грузија ќе ја засилат нивната активност во пресрет на објавувањето на извештајот за причините за минатогодишната краткотрајна војна со Русија. Шефот на набљудувачката мисија на Европската унија вели дека засилувањетѕо на активностите е само превентивна мерка.
Европската унија има распоредено околу 210 цивилни набљудувачи во близина на грузиските сепаратистички региони Абхазија и Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG