Достапни линкови

Римеч Карпов - Каспаров


Шаховските великани Гари Каспаров и Анатолиј Карпов денеска во шпанскиот град Валенсија почнаа римеч на нивниот славен дуел од пред 25 години. Првиот дуел меѓу тогашниот светски шампион Карпов и младиот предизвикувач Каспаров се одржа во Москва во 1984 година. По пет месеци дуелот заврши без победник.
Сега тие двајца треба да одиграат 12 партии за пет дена. Организаторите очекуваат дуелот да го следат околу 10 милиони луѓе преку интернет.
XS
SM
MD
LG