Достапни линкови

Русија сака заеднички противракетен систем со САД


Москва се противи на каква било форма на противракетна одбрана во Европа, предложена од Соединетите Американски Држави, а која исклучува руско учество. Началникот на генералштабот на руската армија Николај Макаров вели дека за Москва е прифатлив само заеднички противракетен одбранбен систем. Сепак, до сега немало конретни разговори за такво нешто, вели Макаров.
Отакако американскиот претседател Барак Обама соопшти дека се откажува од распоредувањето пресретнувачки ракетни системи во Чешка и во Полска, руски челници, во саботата соопштија дека ќе се откажат од распоредувањето ракети на границата со Полска.
Макаров, сепак, вели дека не е донесена таква одлука
XS
SM
MD
LG