Достапни линкови

Кинескиот претседател не сака западна демократија


Кинескиот претседател Ху Џинтао вели дека кинескиот брз развој се соочува со серија нови проблеми, вклучувајќи го одржувањето на социјална стабилност. Тој оценува дека западниот модел на демократија не е опција за Кина.
Џинтао посочува дека Комунистичката партија на Кина има тешка задача, да се справи со последиците од глобалната економска криза и да обезбеди раст на економијата, а во исто време да ја одржи социјалната стабилност.
XS
SM
MD
LG