Достапни линкови

Почнува Рамазан Бајрам


Луѓето со исламска вероисповед денеска почнуваат да го слават Рамазан Бајрам, еден од двата најзначајни муслимански празници.
На празникот му претходеше едномесечен пост, во кој верниците се воздржуваат од јадење, пиење и пушење цигари од изгесјсонце до зајдисонце. За време на постот верниците се воздржуваат од лоши мисли и дела.
Празникот трае три дена.
XS
SM
MD
LG