Достапни линкови

ОБСЕ бара фер судење на активист за човекови права во Казахстан


Оранизацијата за безбедност и соработка во Европа ги повикува Казахтанските власти да обезбедат фер судење на активистот за човекови права Евгенија Жовис. На почетокот на месецов, Казахстанскиот суд го осуди Жовис на четири години затвор зашто со кола згазил човек. Неговите подржувачи велат дека процесот е политички монтиран. Адвокатот на Жовис ја обжали пресудата.


XS
SM
MD
LG