Достапни линкови

Почнува Октоберфест


Почнува Октоберфест во Минхен. Организаторите очекуваат на 16-дневната манифестација да присуствуваат околу 6 милиони гости од целиот свет. Годинешниот фестивал на пиење пиво беше отворен денеска на пладне откако градоначалникот на Минхен го отвори првото буре со пиво.
Окотберфест почнал да се одржува во 1810 година како фестивал и коњски трки, со кои се славела свадбада на принцот.

XS
SM
MD
LG