Достапни линкови

Нападнати мировници во Сомалија


Две експлозии одекнаа во близина на база на мировниците од Африканската унија во главниот град на Сомалија, Могадишу. Нема податоци за жртви. Одговорноста за нападот ја презеде организацијата Ал Шабаб.
Во Могадишу има околу пет илјади мировници од Африканската унија, најмногу од Уганда и од Бурунди.

XS
SM
MD
LG