Достапни линкови

Казахстан зема кредит од половина милијарда долари


Казахстанскиот министер за финансии соопштува дека неговата земја ќе земе кредит од половина милијарда долари од Азиската банка за развој. Кредитот вклучува пари за буџетска подршка, кои ќе и помогнат на најголемата централноазиска економија да се справи со финансиската криза.
Богатиот со енергенси Казахстан беше погоден од падот на цените на нафтата.

XS
SM
MD
LG