Достапни линкови

Баросо реизбран


Европскиот парламент го реизбра Жозе Мануел Баросо за претседател на Европската комисија. За него, ова е втор петгодишен мандат на таа функција. На гласањето, Баросо доби 382 гласови за, 219 против и 117 воздржани.
Поранешниот португалски премиер Баросо првпат седна на чело на Европската комисија во ноември 2004, наследувајќи го италијанецот Романо Проди.
XS
SM
MD
LG