Достапни линкови

Словенија не ја одблокира Хрватска целосно


Словенија ќе ги одблокира само оние поглавја за Хрватска, кои беа блокирани поради границичниот спор, изјави словенечкиот министер за надворешни работи Самуел Жбогар, во пресрет на меѓувладина конференција за пристапување на Хрватска во Европската унија.
Тој рече дека од 14 досега блокирани поглавја, четири не се блокирани поради граничниот спор, туку поради други содржински забелешки.
XS
SM
MD
LG