Достапни линкови

Русија со воени бази во Абхазија и Јужна Осетија


Русија потпиша договор со Абхазија и со Јужна Осетија, за отворање руски воени бази во овие две грузиски сепаратистички области. Според договорот кој важи 49 години, Русија може да распореди по 1700 војници во двата региони.
Претходно, руските власти соопштија дека ќе ги запленуваат сите грузиски бродови што ќе влезат во „територијалните води“ на Абхазија.
XS
SM
MD
LG