Достапни линкови

Предвремeно ослободување на Биљана Плавшиќ


Претседателот на Хашкиот трибунал Патрик Робинсон одобри предвремено ослободување на поранешната претседателка на Република Српска Биљана Плавшиќ, откако кон крајот на идниот месец ќе отслужи две третини од казната од 11 години затвор. Во образложението на одлуката се наведува дека за ова одлука придонесе и нејзиното признавање на вината за прогон на несрпското население од Босна.
XS
SM
MD
LG