Достапни линкови

Повлечено обвинението против поранешниот албански министер за одбрана


Врховниот суд на Албанија ги повлече обвиненијата против поранешниот министер за одбрана Фатмир Медиу во врска со големата експлозија во воен магацин во близина на Тирана минатата година, во која загинаа 26 лица.
Парламентот му го одзеде имунитетот на Медиу, кој по настанот поднесе оставка. Тој беше обвинет за неизвршување на службените задолженија, но денеска обвинението е повлечено, откако тој беше реизбран за пратеник на парламентарните избори на 28 јуни и имунитетот му беше вратен.
Медиу е предложен за министер за животна средина во новата албанска влада.
XS
SM
MD
LG