Достапни линкови

Застрелано семејството на курдски полицаец во Киркук


Вооружени луѓе упаднале во куќата на курдски полицаец во градот Киркук и на спиење ги застрелале неговата жена и трите деца, соопштува ирачката полиција.
Ирачките Курди го сметаат Киркук за свој антички главен град и бараат да се припои кон автономната курдска област. Арапите што живеат во градот се противат на тоа. Американските власти се загрижени дека несогласувањата за земјта, нафтата и струјата меѓу Арапите и Курдите, може да доведат до нов голем судир во Ирак.

XS
SM
MD
LG