Достапни линкови

Потпишана полициска соработка ЕУЛЕКС - Србија


ЕУЛЕКС и владата на Србија вечерва го потпишаа протоколот за полициска соработка, јави дописникот на Слободна Европа од Приштина, повикувајки се на портпаролот на мисијата на ЕУ на Косово Кристоф Ламфалуси. Протоколот ЕУЛЕКС – Србија наидува на противење на официјална Приштина, додека ЕУ и земјите членки на петорката изразија подршка на ЕУЛЕКС за потшишување на овој договор. Претставникот на Европската Унија на Косово Питер Фејт денеска изјави дека овој договор не е на штета на суверенитетот на Косово.
XS
SM
MD
LG