Достапни линкови

ЕУ оцени дека предлозите на Иран се несоодветни


Европската унија соопшти дека последните предлози на Иран не даваат одговор на клучните прашања што се однесуваат на иранската нуклеарна програма. Кристина Галах, портпарл на еврокомесарот Хавиер Солана, изјави дека документот бил повеќе фокусиран врз глобалните прашања, отколку врз нуклераните. Претходно и американскиот Стејт Департмент оцени дека предлозите на Техеран не ги исполнуваат очекувањата на Вашингтон. Претставници на Соединетите Држави, Русија, Кина, Британија, Франција и Германија денеска треба да одржат состанок посветен на иранскиот предлог.
XS
SM
MD
LG