Достапни линкови

Путин: договорот за Опел, чекор кон ЕУ


Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјави дека се надева оти изборот на канадско рускиот конзорциум за купувач на производителот на автомобили Опел ќе биде "еден од првите чекори кон вистинска интеграција во Европската унија." Џенерал Моторс вчера објави дека ќе му продаде мнозинство од акциите на Опел на канадскиот производител на автоделови Магна што е финансиран од руската Збербанк .
XS
SM
MD
LG