Достапни линкови

Бившиот претседател на Тајван осуден за корупција...


Поранешниот Претседател на Тајван Чен Шуи Бан е осуден на доживотен затвор поради корупција. Чен е осуден за малверзации, поткуп и перење на пари, зa време на неговиот двоен мандат од 2000 - 2008 . Неговата жена Ву Шу Чен е исто така осудена на доживотен затвор за слични обвиненија. За Чен обвинеијата се политички мотивирани. Некои од негововите подржувачи сметаат дека тоа е така поради анти кинеските погледи. Чен во 2000 дојде на власт поради заложбите за добивање дефакто независност од Кина и за ставање крај на корупцијата.
XS
SM
MD
LG