Достапни линкови

Убиства во Дагестан


Главниот обвинител на рускиот регион Дагестан е убиен денеска надвор од неговиот дом во главниот град Махачкала. Максуд Максудов шеф за затворското оделение за набљудување е убиен додека влегувал во автомобилот. Во одвоен инцидент, како што јавуваат руските агенции, бил убиен Магомед Сакхратулаев шеф на локалната администрација во Дегестанскиот регион Ботлик. Во овој северно кавкаски претежно муслимански регион во последните месеци се засилија нападите на исламските милитанти врз про московските власти.
XS
SM
MD
LG