Достапни линкови

Узбекистанските наоѓалишта на ураниум на тендер


Узбекистан најави дека ќе распише тендер за истражување на седум можни наоѓалишта на ураниум во пустината Казилкум. Тендерот ќе биде објавен во март наредната година. Узбекистанските власти велат деак на тендерот може да учествува секоја странска фирма. Узбекистан е меѓу десетте најголеми производители на ураниум.
XS
SM
MD
LG