Достапни линкови

Обама за реформи на здравствената заштита


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе му се обрати на Конгресот во врска со неговите напори да го реформи приватниот здравствен систем во земјата. Едно од неговите ветувања кога стапи на функцијата беше да направи промени во сектор во кој и покрај растечките трошоци над 50 милиони американци се без здравствена заштита. Републиканските конгресмени се против, како што оценуваат, овој популистички потег на Обама, а поделени мислења има и во редовите на неговата Демократска партија.
XS
SM
MD
LG