Достапни линкови

Замрзнување на имотот на севернокорејски фирми


Соединетите Држави покренаа постапка за замрзнување на средствата на два севернокорејски субјекта за кои се верува дека се вклучени во атомските и ракетните програми на таа земја. Генералното биро за атомска енергија кое раководи со севернокорејската нуклеарна програма и една корејска трговска корпорација се посочени во претседателската извршна наредба со која на Белата куќа и се овозможува да ги замрзне средствата во Соединетите држави на субјектите, осомничени за развивање оружје за масовно уништување.
XS
SM
MD
LG