Достапни линкови

Продолжува мораториумот за смртни казни во Русија


Кремљ соопшти дека ќе продолжи мораториумот за извршување на смртни казни во Русија. Оваа реакција следува откако руското издание на магазинот Њузвик објави дека руските власти размислуваат за укинување на мораториумот. Русија го стопираше извршување на смртните казни кога се вклучи во Советот на Европа во 1996 година.

XS
SM
MD
LG