Достапни линкови

Лавров: Киднапираниот брод не превезувал оружје за Иран


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги демантира наводите дека товарниот брод „Арктик Си“, кој беше киднапиран во јули, превезувал руски ракети земја-воздух С-300 за Иран.
Бродот кој официјално превезувал дрво, беше киднапиран на 24 јули во шведски територијални води, а беше пронајден три недели подоцна, кај Зелено’ртските острови, близу до западниот брег на Африка.
XS
SM
MD
LG