Достапни линкови

Меркел вети расветлување на нападот во Авганистан


Германската канцеларка Анхгела Меркел денска вети целосно расветлување на авионскиот напад на НАТО во Авганистан.
Германија се соочува со остри критики по смртоносните воздушни напади на НАТО минатата недела, кои беа извршени по барање на германски командант. Според авганистанските власти, во нападот врз две украдени цистерни од Талибанците, загинаа 54 луѓе, меѓу кои и цивили.
XS
SM
MD
LG