Достапни линкови

Талибанци убија 4 ученици во Пакистан


Талибански милитанти нападнаа група ученици во северозападен Пакистан на пат кон училиште, при тоа убивајки четворица од нив и ранувајки тројца. Според владини преставнци, учениците биле нападнати затоа што биле од малцинските шиитски муслимани. Талибанските милитанти се од сунити и нападите врз шиитите е дел од нивната стратегија за борба против владата во Пакистан.
XS
SM
MD
LG