Достапни линкови

Меркел пред Парламентот за стратегијата во Авганистан


Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска пред Бундестагот ке ја објасни стратегија на Берлин во Авганистан.
Mеркел се соочува со критики по смртоносните воздушни напади на НАТО минатата недела кои беа извршени по барање на германски командант. Според авганистаснаката група Монитор во Шар Дара во Кундуз биле убиени 70 цивили. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека нападот е погрешна проценка на германските команданти. Германија ја бранеше одлуката на нејзините команданти во НАТО.
XS
SM
MD
LG