Достапни линкови

Нов командант на КФОР


Германскиот генерал полковник Маркус Бентлер денеска ја презема командата врз силите на НАТО на Kосово од досегашниот командант на КФОР италијанскиот генерал полковник Џузепе Емилио Гај. На Косово во моментов се наоѓаат околу 16 илјади војници на НАТО, чиј број, според најавите т од генералниот секретар Расмусен, треба да биде смален на 10 илјади до крајот на оваа година.
XS
SM
MD
LG