Достапни линкови

ЕУ деблокира дел од парите за Бугарија


Европската комисија соопштува дека ќе деблокира дел од фондот наменет за бугарското земјоделство. Фондот беше замрзнат поради сомневање за малверзации. Минатата година, Брисел замрзна 825 милиони евра за Бугарија, од кои 200 милиони неповтратни.
Бугарското обвинителство соопшти дека неодамна покренало неколку истраги за малверзации и злоупотреба на пари од Европската унија.
XS
SM
MD
LG