Достапни линкови

Итно запирање на насилствата против косовските Роми


Две водечки меѓународни организации за заштита на човековите права побараа итна акција за да запре бранот напади против косовските Роми. Хјуман рајтс воч и Амнести интернејшнал, во задничко соопштение велат дека во август регистрирале серија напади против Ромите од етничките Албанци.
Организациите посочуваат дека ниту косовската влада, ниту меѓународните власти не ги осудија нападите.
XS
SM
MD
LG