Достапни линкови

Тројца Британци осудени за тероризам


Тројца Британци се прогласени за виновни за заговор за убиство на илјадници луѓе. Судот утврдил дека тројцата планирале бомбашки напади на авионите кои летаат меѓу Велика Британија и Северна Америка. Тие планирале да ги сместат рачно изработените бомби во лименки со безалкохолни пијалоци.
Нивното апсење пред три години допринесе до промени во безбедноста на аеродромите, вклучувајќи и забрана за внесување течности.
XS
SM
MD
LG