Достапни линкови

Русија: Нова истрага за убиство од пред 10 години


Руските власти повоторно ја отвораат истрагата за убиството на познатата либерална политичарка Галина Старовоитова, од 1998 година. Службата за државна безбедност соопштува дека истрагата за убиството на пратеничката од Сант Петерсбург, повторно се отвора поради новите околности.
Нејзиното семејство побара од претседателот Дмитриј Медведев повторно да го отвори случајот откако беше уапсен поранешниот пратеник Михаил Глушченко, за кого постои сомнеж дека го нарачал убиството.
XS
SM
MD
LG