Достапни линкови

Поништени гласачки ливчиња во Авганистан


Авганистанската изборна комисија соопшти дека поништува гласачки ливчиња од 447 избирачки места на неодамнешните претседателски избори во земјата. Бројот на поништени ливчиња засега не е познат, но се претпоставува дека десетици илјади гласови се прогласени за неважечки. Активноста на изборната комисија следи по реакциите на претседателскиот кандидат Абдула Абдулах, главниот противкандидат на актуелниот претседател на Авганистан Хамид Карзаи
XS
SM
MD
LG