Достапни линкови

Солана и Билт се за проширување на ЕУ


Процесот на зачленување нови земји во Европската унија треба да продолжи, а Шведска ќе настојува, во тек на претседавањето со Европската унија, да го воведе целиот Западен Балкан во нова фаза од приближувањето кон Унијата.
Ова денеска, на завршувањето на состанокот на шефовите на дипломатија на Европската унија, во Стокхолм, го изјавија високиот претсетавник на Унијата, Хавиер Солана и актуелниот претседавач со ЕУ, шведскиот министер за надворешни работи Карл Билт.
XS
SM
MD
LG