Достапни линкови

Разрешен партиски шеф во немирниот кинески регион


Кинеските власти денеска го сменија шефот на Комунистичката партија во Урумчи, откако пет луѓе загинаа во новите протести во тој град.
Не се соопштуваат причини за негово разрешување, но демонстрантите бараа негова смена зашто не успеал да осигура сосдветна безбедност за граѓаните.
Урумчи е главен град на провинцијата Кцинџијанг. Мнозинството жители на провинцијата го сочинуваат Ујгури.

XS
SM
MD
LG