Достапни линкови

Возот кој спасуваше евреи пристигна во Лондон


Стариот воз во знак на комеморација на стотици спасени еври од нацистите од окупираната Чехословачка пристигна во Лондон. Со тој воз британскиот трговец Николас Винтон, кој сега има 100 години, спаси 670 деца испраќајки ги на сигурно кај семејства во Велика Британија. Во возот, кој тргна од Прага пред три дена беа десетици ветерани и членови на нивни семејства.
XS
SM
MD
LG