Достапни линкови

Сојузот со САД, основа на јапонската дипломатија


Американскиот претседател Брак Обама очекува заеднички да работи со идниот премиер на Јапонија Јокио Хатојама врз задравувањето на глобалната економија и во борбата против климатските промени. Ова Обама му го пренесол на Хатојама за време на синоќешниот телефонски разговор. Јапонски медиуми објавија дека Хатојама оценил дека безбедносната алијанса меѓу двете земји е основа на јапонската надворешна политика. Демократската партија на Хатојама освои убедлива победа на неделните парламентарни избори, со што заврши над 50 годишното скоро непрекинато владеење на Либерално демократската партија.
XS
SM
MD
LG