Достапни линкови

Поранешен ирански претседател е против ајатолахот?


Шефот на иранската револуционерна гарда Мохамад Али Џафари го обвинува поранешниот ирански претседател Мохамад Катами дека се обидува да го заузда врховниот водач, ајатолахот Али Хамнеи.
За новинската агенција Фарс, Џафари вели дека „Катами рекол дека ако Ахмадинеџад падне по изборите, врховниот лидер практично ќе биде елиминиран“.
Ахмадинеџад победи на јунските претседателски избори, но опозицијата смета дека изборите биле наместени.

XS
SM
MD
LG