Достапни линкови

Австралија не го екстрадира Васиљковиќ во Хрватска


Поранешниот командант на српските паравоени сили нема да биде екстрадиран од Австралија во Хрватска каде што требаше да се соочи со судење за воени злосторства. Драган Васиљковиќ е во притвор, oд 2006 година. Toj e обвинет дека под негова команда се убивани цивили за време на војната во поранешна Југославија. Австралискиот федерален суд смета дека хрватскиот суд може да биде пристрасен во процесот против австралискиот граѓанин Драган Васиљковиќ
XS
SM
MD
LG