Достапни линкови

Слобода за човек што знае да направи атомска бомба


Соединетите американски држави сметаат дека човекот што ја направи пакистанската атомска бомба Абдул Кадир Кан, на кого му беше укинат домашниот притвор после 5 години, претставува сериозен ризик за ширење на нуклеарното оружје, изјави американски функционер.
Абдул Кадир Кан беше во домашен притвор од 2004 година, откако призна дека работел на вооружувањето на Иран, Либија и Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG