Достапни линкови

Русија и Украина се договорија за природниот гас


Рускиот премиер Владимир Путин и неговата украинска колешка Јулија Тимошенко се согласија за условите за испорака на природен гас.
На заедничка прес-конференција во Полска, премиерите на Русија и на Украина соопштија дека се договориле за намалување на директните руски испораки на гас во Украина за околу 20 отсто и дека идната продажбата на руски гас ќе зависи од украинските потреби.
XS
SM
MD
LG