Достапни линкови

1000 Ирачани чекаат смртна казна


Најмалку 1000 луѓе во Ирак чекаат извршување на смртната казна, соопштува Амнести интернејшнал. Организацијата за заштита на човекови права вели дека смртната казна често се применува во Ирак, но дека недостига транспарентност во судењата.
Ирачките власти велат дека смртната казна е неопходна за намалување на насилствата, но Амнести оценува дека зголемувањето на насилствата не оди во прилог на таа теза.

XS
SM
MD
LG