Достапни линкови

Август - најкрвав месец во Ирак во изминатава година


Изминатиот месец е најкрвав месец во Ирак во последниве 13 месеци. Според податоците од ирачката влада, во август загинале 456 луѓе, повеќето од нив цивили.
Зголемувањето на насилствата во Ирак доаѓаат откако американската армија им ја препушти контролата на урбаните области на ирачките безбедносни власти.
XS
SM
MD
LG