Достапни линкови

Турција и Ерменија почнуваат да ги нормализираат односите


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу оцени дека Турција и Ерменија се на почетокот на долг процес за нормализирање на меѓусебните односи. Двете земји, вчера, објавија дека се надеваат дека ќе воспостават дипломатски односи за шест недели.
Турција и Ерменија никогаш немале дипломатски односи.
Во 1993 година Турција ја затвори границата кон Ерменија, во знак на солидарност со Азербејџан, поради тоа што Ереван ги подржа ерменските сепаратисти кои ја презедоа контролата во сепаратистичкиот регион Нагорно-Карабах.
XS
SM
MD
LG