Достапни линкови

4-години од заложничката драма во Беслан


Во градот Беслан, во руската република Северна Осетија, роднините на жртвите и преживеаните од терористичкиот напад пред 4 години им оддаваат почит на настраданите. На први септември 2004-та година, чеченски милитанти упаднаа во училишето во Беслан и држеа околу илјада заложници. По три дена, интервенираа руските сили, а во заложничката криза настрадаа 334 лица, повеќето од нив деца.
XS
SM
MD
LG