Достапни линкови

Судење за убиство на чеченски опозиционер


Двајацата осомничени за убиството на противник на чеченскиот претседател Рамзан Кадиров се изјаснија како невини пред судот во Дубаи. За убиството на Сулим Јамадијев се обвинети еден Иранец и еден Таџикистанец.
Јамадијев, кој исто како Кадиров е поранешен чеченски бунтовнички командант, беше убиен во Дубаи во март. Неговото убиство е последно во низата убиства на противници на Кадиров.

XS
SM
MD
LG