Достапни линкови

Шумски пожари беснеат во Португалија


Повеќе од 600 пожарникари синоќа се бореа со десетина шумски пожари во северниот дел на Португалија. Во гаснењето на пожарите учествуваат 165 возила и осум авиони. Во Португалија оваа година изгореа 24 000 хектари шума, а тоа е за 7000 хектари повеќе во споредба со минатата година.
XS
SM
MD
LG